Sim's Thoughts
"Printre salcami uscati de teama
Ciopleste in carne flori, cu dalta,
Si-si vede sangele de-arama,
Salcami de-o parte si de alta.
Obisnuiau sa mearga amandoi
Si-erau doar fluturi pe afara,
Dar s-au schimbat si n-a ramas
Decat un pat si o chitara.
Pe plumb sperantele indura
Suicidale vise orbitoare,
Himere plang, ca sub tortura,
Si mana-i sangerie doare.
Rataciti prin anotimpuri,
Gasesc pe jos, prin praf, o harta.
Aduna piesele din cioburi,
Si-o taie. Gata. Este moarta...
Dar din salcami si printre frunze
Un crivat sadic ii alunga.
Intinde mana catre Soare
Si-ncearca, iar, sa il ajunga.
Si isi ia zborul, blestemata,
N-o mai opreste niciun gand.
E-n Paradis, zburand cu corbii,
Sau pe podea, in pat, plangand?"
E-n Paradis, zburand cu corbii,
Sau pe podea, in pat, plangand?"

un frumos foarte bine lucrat! un continut, un mesaj mai sus de ce speram. si aveam asteptari foarte mari de la tine. :) ai niste pasaje pe acolo care chiar merita gandite, studiate. imi place mult cand trebuie sa citesc mai mult de o data poeziile celor pe care ii urmaresc.
RăspundețiȘtergereei bine, sincere aprecieri! :*
:)really nice..partea mea favorita : " Si-o taie.Gata.Este moarta.. "
RăspundețiȘtergeresuperb:X:X
RăspundețiȘtergeremultumesc pentru comentariile voastre dar poezia nu imi apartine. defapt am pus si un link catre blogul respectiv. :)
RăspundețiȘtergereo placere, oricum, sa dau peste asa cineva :)
RăspundețiȘtergereChiar daca nu iti apartine....la prima lectura, te imaginam creand acest poem...si te cred in stare de mai mult...ai potential in ceea ce priveste poezia:)
RăspundețiȘtergereChiar daca nu-ti apartine,e superba!
RăspundețiȘtergereLove you:*:*:*
Miss Salvatore